V času eksponentnega tehnološkega napredka in hitre implementacije novih tehnologij se javnost pogosto sooča z negotovostjo glede morebitnih dolgoročnih tveganj, ki ta napredek spremljajo. V tem kontekstu se deležniki poslužujejo različnih ukrepov za zmanjševanje morebitnih tveganj, pri čemer se opirajo na temeljna pravna načela in poskušajo s pomočjo njihove interpretacije v konkretnih primerih priti do ustreznih rešitev. Eno najpomembnejših načel z vidika varovanja zdravja in varstva okolja je načelo previdnosti. To predvideva, da je uvajanje novih tehnologij dopustno le, če ob upoštevanju stanja znanosti in tehnike ter možnih varstvenih ukrepov ni pričakovati nepredvidljivih škodljivih učinkov na okolje ali zdravje ljudi.
V iskanje pravega razmerja med svobodo in pravicami posameznikov, industrije in organizacij ter zahtevami po zmanjševanju tveganj za človeka in okolje je vključenih vse več posameznikov in vlad po svetu. Da bi lahko zagotovili z dokazi podprte, korektne, nediskriminatorne, transparentne in koherentne ukrepe, je potrebno začeti sprejemati strukturirane in vodene odločitve, podprte z natančnimi strokovnimi in drugimi ključnimi informacijami.
Pri tem morajo biti kot vodilo upoštevana tudi temeljna načela mednarodnega okoljskega prava, ki daje v primeru negotovosti prednost okolju, oz. predstavlja podlago za pristop in dubio pro natura.
Černe F, Eržen I, Gajšek P, Kotnik T. Elektromagnetna polja in načelo previdnosti. Javno zdravje. 2024(1), 2024. DOI: 10.26318/JZ-2024-6