Glede na predhodne analize in številne objave v literaturi lahko pričakujemo, da se obremenjenost naravnega in življenjskega okolja z visokofrekvenčnimi elektromagnetnimi sevanji (VF EMS) zaradi umeščanja novih baznih postaj 5G v skupnem smislu povečuje.
V letu 2023 smo zato na območju Ljubljane na desetih lokacijah, skupno na tridesetih merilnih mestih podrobno ovrednotili izpostavljenost ljudi različnim kombinacijam in možnostim sočasnega delovanja obstoječih in nove generacije (5G) mobilne telefonije. Meritve smo opravili tudi v novo dodeljenem frekvenčnem pasu 3500 MHz, ki je namenjen samo baznim postajam mobilne telefonije sistema 5G in novem frekvenčnem pasu 700 MHz, ki je namenjen pretežno sistemu 5G.
Rezultati meritev kažejo, da je največji skupni indeks izpostavljenosti znašal 49,7 odstotka mejne vrednosti, ki jo določa Uredba o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju (UL RS 70/96) za I. območje varstva pred sevanji. Maksimalni skupni indeks izpostavljenosti je bil izmerjen na 2. merilnem mestu na lokaciji BTC v Ljubljani na strehi parkirne hiše. Na strehi parkirne hiše so antene nameščene le nekaj metrov nad samo streho. Maksimalni indeks izpostavljenosti za nov frekvenčni pas 3500 MHz, kjer delujejo samo bazne postaje sistema 5G, je znašal 1,2 odstotka mejne vrednost, maksimalni indeks izpostavljenosti za frekvenčni pas 700 MHz pa 8,7 odstotka mejne vrednost, kar pomeni, da bazne postaje sistema 5G trenutno povzročajo nizke obremenitve okolja.
Poročilo si lahko ogledate med publikacijami [PDF]